Category Галогенні лампи

лампочка
Різновиди лампочок

Сучасне життя неможливо уявити без звичайної лампочки. Хоча з моменту її появлення пройшло зовсім небагато часу, проте форма, конструкція та принцип роботи лампочки змінилися докорінно. Сьогодні на ринку представлені джерела світла різного призначення та функціональних можливостей. Які існують види лампочок, та як розібратися в їх технічних характеристиках розповість наша стаття.

Увімкнені лампочки

Види лампочок

Найбільш поширеними сьогодні типами лампочок є: світлодіодні, люмінесцентні, галогенні та розжарювання.

Світлодіодні, які ще називають LED лампами являються найсучаснішими та самими енергоефективними. Такі джерела світла використовуються з метою забезпечення якісного освітлення в приміщеннях промислового та побутового призначення, а також для освітлення вулиці. Треба зазначити, що для виготовлення світлодіодних джерел освітлення не використовуються шкідливі речовини, а тому вони є безпечними для здоров’я людини. 

Конструктивно LED лампи складаються з колби різної форми, цоколю, світлодіодної плати, розсіювача світла та драйвера, що забезпечує безперебійну роботу. 

Світлодіоди, які виготовлені з напівпровідникового матеріалу, під час роботи виділяють небагато тепла, а тому майже не гріються, що позитивно впливає на ефективність та безпечність застосування LED джерел. 

Основною перевагою світлодіодних ламп являється значний строк служби, що досягає 50 000 годин роботи, на який не впливає кількість вмикань та вимикань, а також можливі перепади напруги в електричній мережі. Крім того, світлодіодні джерела споживають майже в дев’ять разів менше електроенергії, ніж лампочки розжарювання, що робить їх напрочуд енергоефективними.

Світлодіодні лампочки

Люмінесцентні лампи використовуються для внутрішнього та зовнішнього застосування. За формою бувають U-подібні, компактні або лінійні. 

Конструктивно люмінесцентні лампи складаються зі скляної колби, покритої всередині шаром люмінофору, в якій знаходяться електроди. При підключенні до електромережі, усередині лампи утворюється електромагнітне поле, яке під дією присутніх парів ртуті, викликає світіння люмінофору.

Перевагами люмінесцентних ламп є економічність та відсутність нагріву під час роботи. Також вони забезпечують чудову світловіддачу та недорого коштують. 

До недоліків люмінесцентних ламп можна віднести: мерехтіння в процесі роботи, наявність габаритного пускорегулюючого пристрою та наявність ртуті, що вимагає спеціальної їх утилізації. 

Лампочки розжарювання складаються з вакуумованої скляної колби та металевого цоколя. Всередині колби розташовуються нитка розжарювання та електроди. Принцип роботи полягає у нагріві та світінні вольфрамової нитки, крізь яку проходить електричний струм. 

Перевагами лампочок розжарювання є: якісне світло, значний діапазон потужностей та низька ціна. 

Головними недоліками ламп розжарювання є низька світлова віддача, сильне нагрівання при роботі та невеликий термін експлуатації. 

Лампа розжарювання

Галогенні лампи являються поліпшеним різновидом лампочок розжарювання. В них так само, в якості джерела світла, використовується вольфрамова нитка, що знаходиться в колбі. Відмінність полягає у наявності в колбі буферного або інертного газу, який підвищує температуру нагріву спіралі, що робить світло яскравішим. Спектр випромінювання галогенних ламп близький до білого і вони більш економічні та довговічні у порівнянні з лампочками розжарювання.      

Форми колб лампочок

Колбою називається пластикова або скляна конструкція, в якій розташовується джерело світла.  За формою колби бувають: грушоподібні, свічкоподібні, U-подібні, лінійні, капсульні, рефлекторні та з відбивачем. Маркування колб складається з літерного та цифрового значення, де буква позначає форму, а цифра – діаметр, наприклад А55. 

Лампочки з грушоподібними колбами А55 або А60 використовуються для різноманітних світильників, таких як: люстри, торшери, бра тощо. Вони можуть також застосовуватись у вуличних освітлювальних пристроях з вологозахисним корпусом.  

Лампочки зі свічкоподібними колбами С37 використовуються для інтер’єрних люстр та бра, виконаних у класичних стилях.   

Лампочки з U-подібними колбами використовуються для побутових світильників, в тому числі бактерицидних джерел.

Декоративні лампи

Лінійні лампи Т5 або Т8 використовуються для лінійних та растрових світильників і є переважно люмінесцентними. 

Лампочки з капсульною формою G використовуються для люстр та декоративного підсвічування і є переважно галогенними або світлодіодними. 

Джерела з рефлекторними колбами R39, R50, R63, R80 з дзеркальним відбивачем, що забезпечує спрямований світловий потік, використовуються для точкових світильників, спотів та даунлайтів. 

Лампи з колбами, що оснащені відбивачем MR11, MR16 використовуються для акцентованого освітлення.  

Типи цоколів лампочок

Цоколь являється конструктивним елементом лампочки, який дозволяє їй кріпитися в патроні та бути підключеною до електричної мережі. Цоколі бувають різних типів, але найпоширенішими є різьбовий або штирковий. 

Маркування цоколя також має літерне та цифрове позначення. Літера Е означає різьбовий цоколь, G – штирковий, Р – фокусуючий, R – з утопленими контактами, S – софітний, В – штифтовий. 

Цифри позначають діаметр для різьбового цоколю або відстань між штирками для штиркового. 

Будь-які джерела світла, що можуть вам знадобитися, різноманітного призначення та з різною формою колб і типом цоколя, завжди присутні в асортименті в спеціалізованих магазинах освітлювальної техніки.      

MR16
Лампи MR16 — особливості, типи, застосування

Лампи MR16 широко застосовуються для спрямованого освітлення у таких приміщеннях, як офіси, магазини, виставкові зали, а також у домашній обстановці. Завдяки своїй формі та функціональності, ці лампи забезпечують яскраве спрямоване світло, яке допомагає створити акцентне освітлення та привернути увагу до конкретних об’єктів чи зон. У цій статті ми розглянемо особливості лампочок MR16, їх функціонал, а також варіанти використання у різних сферах.

Лампи MR16

Що таке лампи MR16?

Маркування MR на лампі означає, що вона з рефлектором. Це тип лампи, який зазвичай використовується для створення прожекторних ефектів та спрямованого освітлення. MR є скороченням від “мультирефлексу” і вказує на те, що поверхня лампи містить кілька шарів дзеркального покриття, які відображають світло і збільшують його яскравість. MR16 – це назва формату лампочки, де M означає багаторазовий відбивач (Multi-faceted Reflector), R – тип колби (Reflector), а 16 – діаметр лампи в 1/8 дюймах (2 дюймах). Тому лампи MR16 мають форму рефлектора, який спрямовує світло в конкретному напрямку. Зазвичай вони мають кут свічення від 15 до 60 градусів залежно від потреб освітлення.

Особливості та типи

Більшість лампочок MR16 виготовляються з двома видами цоколів: GU10 (поворотний) та двоконтактний GU5.3 (вставний). GU5.3 зазвичай працює від 12 вольт, тоді як GU10 – від 120 і 220 вольт. Напруга різна для всіх типів ламп, тому важливо перевіряти технічні характеристики.

Для заміни галогенних ламп G53 було створено світлодіодну лампу AR111. Такі моделі випускаються і з цоколем GU10. Найчастіше AR111 використовується в комерційному акцентному освітленні (магазини, торгово-розважальні центри, виставкові приміщення), у точкових та трекових світильниках, спотах.

Тип ламп MR16

У лампах MR16 використовуються цілісні галогенні лампи розжарювання або світлодіоди, AR111 – світлодіоди. Покриття галогенних ламп, що відображає, може бути або дихроічним, або алюмінієвим.

Дихроїчне покриття є спеціальним покриттям на лампочках, яке дозволяє їм відбивати та пропускати світлові промені лише певних колірних діапазонів. Завдяки цьому можна отримати більш яскраве та чітке світло, а також ефективніше використовувати енергію лампочки. Дихроїчні лампочки часто використовуються в освітлювальних системах, таких як мобільні ліхтарики, театральні світлові прилади та прожектори, а також у побутових світильниках.

Алюмінієве покриття лампочок забезпечує відображення світла всередину лампи, що збільшує яскравість світла та зменшує його віддачу на поверхню навколишніх предметів. Це покриття зазвичай застосовують на галогенних лампах розжарювання та деяких світлодіодних лампах для збільшення ефективності та довговічності лампи.

MR16 в вуличних світильниках

Захисне скло на передньому кінці відбивача у лампи MR16 служить для захисту від механічних пошкоджень, а також зміни напряму світлового потоку. Воно може бути виконане з різних матеріалів, включаючи скло, полікарбонат та інші. Зазвичай захисне скло на лампочках MR16 не є необхідним, але воно може бути корисним в умовах високої вологості або підвищеної забрудненості, а також для захисту лампочки від випадкових пошкоджень.

Лампи MR16 можуть мати різні розміри, але зазвичай вони мають діаметр 5 см по найбільшому колу або 16/8 дюйма. У деяких випадках розміри ламп MR16 можуть бути трохи більшими в залежності від конкретної моделі та виробника. Тому важливо враховувати, що лампи MR16 можуть мати різні форми та різну потужність.

Лампочкам MR16 для роботи потрібна напруга нижче 220 V, найчастіше підходить 12 V. Деякі лампи працюють від 6 або 24 V. Для роботи від мережі 220 V потрібен трансформатор, який зменшує напругу лінії до необхідного рівня. Сучасні варіації товару, зокрема AR111, мають вбудований трансформатор. Також лампи MR16 можуть бути затемнені через наявні у продажу димери для низьковольтних навантажень. Більшість низьковольтних ламп мають 2-контактні основи, але виготовляються також інші цоколя, в т.ч. різьбові та рідше – штифтові.

Акцентне освітлення лампами MR16

Галузь застосування

Спочатку моделі форми MR16 призначалися до роботи в діапроекторах. Сьогодні вони використовуються в житлових та комерційних приміщеннях для спрямованого освітлення, а саме:

  • настільних світильниках;
  • світильниках вуличного освітлення;
  • акцентму освітленні вітрин;
  • велосипедних фарах та ін.

Лампи MR16 та АR111 забезпечують необхідну яскравість для освітлення товару. Магазини роздрібної продукції, зокрема бутіки одягу, з їх допомогою надають продукції привабливого вигляду, акцентують увагу на її перевагах.

Магазини одягу використовують динамічне світло ламп у вітринах та примірювальних, щоб залучити та утримати покупців. Ці джерела світла – додатковий інструмент реклами, який робить кольори товару живішими, а приміщення – презентабельним.

Особливо популярні такі лампочки також для встановлення в точкові світильники підвісних та натяжних стель.

лампочка
Застосування лампочки 500 Вт

У деяких ситуаціях звичайних лампочок для освітлення певної території чи приміщення недостатньо. І тоді на допомогу приходять лампочки з потужним та яскравим потоком світла. Одними з таких є лампочки 500 Вт, про які ми детальніше розповімо у цій статті.

Лампочка

Види лампочок на 500 Вт

Лампочки 500 Вт виготовляються наступних видів:

  1. Розжарювання – з моменту винаходу конструктивно не сильно змінилися й досі є найдоступнішими та популярними джерелами світла. Модель 500 Вт виробляє світловий потік близько 8800 лм.
  2. Галогенні – за принципом дії належать до типу розжарювання, але внаслідок вмісту всередині колби газів галогенів, їх світло має більшу яскравість. Лампочка 500 Вт буде виробляти близько 9900 лм.
  3. Ртутні – джерела світла, що належать до пристроїв змішаного світла, в яких залучений баластний опір у вигляді вольфрамової нитки, ртутно-газовий пальник та шар люмінофора, нанесений на стінки колби зсередини.
  4. Натрієві –  спеціалізовані пристрої, призначені для вирощування рослин в промислових масштабах. Такі джерела світла виробляють підвищене ультрафіолетове випромінювання.
  5. Металогалогенні – такі лампочки мають високий нагрів й можуть встановлюватися тільки в спеціалізованих світильниках закритого типу. Проте вони добре переносять низьку температуру зовнішнього середовища, тому їх найчастіше встановлюють для зовнішнього освітлення.
  6. Газорозрядні – застосовуються для підсвічування як зовні, так і всередині приміщень.

Сфера використання високопотужних лампочок 500 Вт 

Яскравий світловий потік 500 Вт є необхідним у різних ситуаціях. Насамперед такі лампочки використовуються для підсвічування комерційної спрямованості, при якому промінь прожектора освітлює вітрини, інсталяції, рекламні щити та білборди. Також він застосовується у туристичній сфері, при освітленні адміністративних центрів, всередині та зовні заводів, промислових будівель, будівельних майданчиків.

Вибрати та купити різні види ламп, в тому числі потужні 500 Вт, з усією комплектацією можна в спеціалізованих магазинах.

Підсвічування вітрин за допомогою лампочки

Цоколі лампочок 500 Вт  

Потужні лампочки найчастіше оснащуються стандартними цоколями Е40 або Е27. Вони належать до різьбових типів та вкручуються в патрон. Таке рішення – найпростіше й найбільш надійне. При покупці варто звертати увагу на те, з якого матеріалу виготовлений цоколь. Для ламп 500 Вт, що володіють високою потужністю та схильні до підвищеного нагріву, кращими матеріалами для цоколя є сталь, плакована цинком або покрита гальванічним покриттям жерсть. На жаль, останнім часом у виробництві широко використовується алюміній, легкий метал з м’якою текстурою, яка часто призводить до заклинювання різьблення в патроні, порушення контакту та пожежонебезпечних ситуацій. Альтернативою нарізному цоколю є R7s, що застосовується, в основному, в різного виду прожекторах – таких, як модель HL-02 500W WHITE. Такі лампи мають циліндричну форму, на протилежних сторонах якої розташовуються контакти-виводи. Вони з легким клацанням фіксуються у світильнику. Здійснити заміну такої лампочки 500 Вт не складе труднощів.

лампочка 150 Вт
Огляд лампочки 150 Вт

Лампи на 150 Вт – це аналоги потужних світлодіодних джерел світла. Сьогодні ви без особливих проблем можете вибрати газорозрядні та галогенні моделі ламп такої потужності. Вони складають ринок альтернативної продукції дорогої техніки для освітлення.

Лампочка

Особливості лампочки на 150 Вт

Компактні розміри дозволяють встановлювати лампи на 150 Вт в прожектори невеликих габаритів, які зручно використовувати як всередині, так і зовні будівлі. Такої зручності в розміщенні можуть вимагати архітектурні особливості будови або його скромна площа.

Показники світловіддачі та енергоефективності ламп зіставні, а іноді й перевершують світлодіодні аналоги. Звичайно, ними не завжди можна замінити LED, але є області застосування, де вони незамінні або більш зручні.

Використання лампи 150 Вт 

Різні види ламп потужністю 150 Вт застосовуються у світильниках та прожекторах:

  1. Для вуличного освітлення садових ділянок, доріг, під’їздів, ігрових та спортивних майданчиків, будівельних зон. Якщо дуже великі території такі моделі не зможуть освітити, наприклад, стадіони та автостради, то з меншими площами вони справляються відмінно.
  2. Всередині приміщення. Розміщуються лампочки у світильниках для яскравого освітлення виставкових центрів та складів, великих виробничих просторів.
  3. Окрема область застосування – фото- та відеознімання, завдяки сумісності світлового потоку з вимогами кінопроекційної апаратури.

Освітлення вулиці

Також потужні лампи купують для використання у виробничих приміщеннях, на підприємствах, що займаються друком (офсетним, картографічним), для сушки та експозиції об’єктів. Освітлення великих рекламних площ, наприклад, фасадів багатоповерхівок – ще один сегмент попиту на дану категорію продукції. Часто потужні лампочки використовують для освітлення архітектурних об’єктів та муралів.

Світильники для лампочок 150 Вт виконують кілька завдань, основне з яких – витримати температуру, яка виникає при роботі потужних ламп. З цієї причини відповідні моделі роблять закритого типу. Інші завдання світильників – функціональність та задоволення естетичних потреб покупців. Заради останнього, виготовляють освітлювальні прилади різних форм та колірного виконання.

Найбільш поширені питання про лампочки 150 Вт

Як вибрати лампочку 150 Вт?

Світильники (прожектори) для лампочок потужністю 150 Вт мають міцну конструкцію, яка витримує високі температури. При виборі лампи для такого світильника, зверніть увагу на його характеристики: максимальна потужність, який тип цоколя йому підходить, які габарити лампочки йому потрібні. Також вивчіть характеристики лампочки, щоб вибрати ту модель, яка найкраще відповідає вашим потребам в освітленні: температура світіння, яскравість, термін служби.

Прожектор для лампочки 150 Вт

Чи можна замінити лампу 150 Вт на світлодіодну?

Для заміни лампочок різних типів на світлодіодні потрібно зіставляти їх потужність та характеристики. Так, для заміни лампочки розжарювання 150 Вт слід купити LED аналог потужністю 22 Вт.

Яку лампу потужністю 150 Вт вибрати для прожектора?

При виборі лампи для світильника виходьте з характеристик світильника та лампочки: враховуйте показники потужності, цоколь та габарити. До того ж світильник для вуличного освітлення повинен мати високий ступінь захисту IP (краще вибрати від IP64 – повний захист від пилу та бризок води).

Скільки працюють лампочки 150 Вт?

Середній час роботи ламп розжарювання – 1 тис. годин, галогенних –  від 2 до 4 тис. годин, газорозрядних – від 3 до 20 тис. годин, світлодіодних – до 50 тис. годин.

лампочка 200 Вт
Лампочка 200 Вт — технічні характеристики та використання

Планування освітлення приміщень та вуличних територій часто доповнюється лампами 200 Вт. Їх світлового потоку вистачає, щоб рівно, без тіней, висвітлити навіть габаритне приміщення. Та перш ніж купувати такі лампочки, слід визначитися з їх технічними характеристиками, зовнішнім дизайном та правильним місцем установки. Про все це далі в статті.

Лампочки

Технічні особливості лампочок 200 Вт

Різні види джерел світла відрізняються за характеристиками. Лампочка розжарювання 200 Вт має певні особливості. Через пів години після включення температура її поверхні досягає 330°С. Світловий потік пристрою з колбою грушоподібної форми й цоколем Е27 складе приблизно 2200 лм, світлова віддача – 14,6 лм/Вт.

Ртутна лампа 200 Вт має перевагу перед лампочкою розжарювання аналогічної потужності, а саме – поліпшену світловіддачу та збільшений термін служби. При цьому, вона належить до першого класу небезпеки через вміст в конструкції шкідливих речовин та не рекомендується для установки в житлових будинках.

Галогенна лампа 200 Вт буде випромінювати світловий потік близько 1200 лм, середній термін роботи складе 2000 – 3000 годин. Часто такі пристрої обладнуються зовнішньою скляною колбою, що дозволяє знизити нагрів внутрішніх елементів.

Лампочка

Газорозрядне джерело світла аналогічної потужності володіє підвищеною енергоефективністю, що досягається відсутністю в конструкції тіла розжарення. Електричний розряд відбувається безпосередньо в середовищі інертних газів, що містяться в колбі зі скла. Форма може бути як класичною, з нарізним цоколем, так і лінійною, орієнтованою в першу чергу на прожектори.

Де застосовують лампочки 200 Вт 

Популярність лампи 200 Вт пояснюється наявністю інтенсивного світлового потоку, достатнього для забезпечення рівного освітлення приміщень з високими стелями та великим метражем. При цьому, така потужність не є промисловою й застосовується в домашніх умовах, але потребує врахування особливостей світло дизайну в інтер’єрі.

Лампочка 200 Вт підійде для дворівневих квартир із загальним простором, який об’єднує перший та другий поверхи. Будівлі XIX – середини XX ст. з високими стелями до 5 м також підійдуть для установки потужних освітлювальних пристроїв. Сюди ж можна віднести приміщення під’їздів, сходових клітин та прибудинкові території.

За таких умов експлуатації, лампочки розжарювання мають перевагу перед своїми аналогами. Галогенні, газорозрядні та люмінесцентні пристрої вимагають утилізації, містять у своїй конструкції пари інертних газів та важких металів, а світлодіодні мають високу стартову ціну.

Освітлення у приміщенні з високими стелями

Найбільш поширені питання про лампи 200 Вт

Який термін роботи різних видів лампочок 200 Вт?

Термін служби лампочок залежить від виду та виробника. В середньому, лампочки працюють: розжарювання 1000 годин, галогенні 2000 – 3000 годин, енергоощадні 10000 годин, люмінесцентні 10000 – 15000 годин; ртутні 12000 – 15000 годин, металогалогенні 6000 – 12000 годин, натрієві 20000 годин, світлодіодні 50000 – 100000 годин.

При якій температурі навколишнього середовища працюють лампи 200 Вт?

Лампочки розжарювання та галогенні функціонують в температурному режимі від -40°С до +40°С, люмінесцентні та енергоощадні – від +5°С до +30°С, газорозрядні – від -30°С до +50°С; світлодіодні, в залежності від комплектації, мають температурний діапазон від -40°С до +60°С.

У якої лампочки 200 Вт найгірший індекс передачі кольору, а у якої – найкращий?

Натрієва лампа має індекс передачі кольору 25 R, а лампочки розжарювання та деякі моделі галогенних ламп до 80 – 90 Ra.

Галогенні лампи
Галогенні лампи — короткий огляд

Галогенні лампочки завоювали популярність завдяки своїй яскравості та тривалому терміну служби. Вони використовуються як у побуті, так і у виробничих цілях. Але мало хто знає про те, як працює галогенна лампочка та як її застосовувати. У цій статті докладно розглянемо принцип роботи галогенної лампочки та її переваги перед іншими типами лампочок.

Галогенні лампи

Переваги галогенних ламп 

Принцип дії галогенної лампочки простий. Тіло розжарювання виготовлено з вольфрамового дроту, воно нагрівається до світіння за допомогою електричного струму. Нитка розжарення поміщена в середовище суміші кисню з невеликими добавками інертного газу та галогенних домішок – найчастіше це бром або йод, дешеві та прості в обробці.

Конструктивні особливості обумовлюють наступні позитивні якості даного джерела штучного світла:

  • висока світлова віддача – майже у два рази більше, у порівнянні з дешевшими аналогами;
  • економічність – при меншому споживанні електроенергії, галогенка виробляє більш інтенсивний промінь, ніж лампа розжарювання такої ж потужності;
  • термін служби галогенної лампочки коливається від 2000 до 5000 годин;
  • спектр випромінювання даного пристрою вважається найбільш наближеним до натурального. Це означає, що предмети та шкіра людини в такому світлі будуть відповідати самим адекватним відтінкам. Така властивість цінується фотографами й художниками;
  • сучасні технології та конструктивні особливості дозволили створювати галогенні лампи дуже компактних розмірів. Це відкрило нові можливості для світло дизайну.

Галогенові лампи в інтер’єрі

Сфера застосування галогенних ламп  

В залежності від типу, галогенні лампи можуть виробляти спрямоване або розсіяне світло. Таким чином, їх можна встановлювати для локального освітлення або освітлення, що заливає, зонувати простір в житлових, торгових та громадських приміщеннях. Їх також використовують у підсвічуванні автомобілів, вулиць, на туристичних об’єктах. Завдяки стійкості до температурних режимів, галогенові лампи підходять для вуличних світильників. А ось для натяжних стель вони не придатні через високу тепловіддачу.

До галогенної лампочки заборонено торкатися руками – будь-яке забруднення, навіть відбитки пальців, може вивести її з ладу. Встановлювати лампу слід в рукавичках або скориставшись звичайною серветкою.

Аналогом галогенної лампи потужністю 60 Вт є лампочка розжарювання потужністю 100 Вт.

Галогенні лампочки не можна встановлювати в пожежонебезпечних світильниках, оскільки вони мають високу тепловіддачу.

Завдяки можливості нанесення на колбу кольорового напилення, можна надати світловому потоку будь-який відтінок. В широкому асортименті лампочок, представленому на ринку, присутні галогенки зі світінням жовтого, синього, зеленого та червоного кольорів.

Галогенки для прожекторів

Види галогенних ламп 

Основні різновиди галогенних ламп наступні:

  • лінійна – видовженої форми з двома цоколями;
  • роздута – зовні нагадує звичайну лампочку, відмінність – лише в особливостях форми колби;
  • капсульна – компактна, мініатюрних розмірів, малопотужна. Завдяки цим властивостям використовується перш за все в меблевому та декоративному підсвічуванні;
  • рефлекторна – для збільшення інтенсивності та спрямованості світлового потоку в колбі використовується спеціальний відбивач;
  • із зовнішньою колбою поверх невеликої внутрішньої. Це зроблено для того, щоб захистити пристрій від прямих дотиків.