Category Лампи денного світла

лампочка
Різновиди лампочок

Сучасне життя неможливо уявити без звичайної лампочки. Хоча з моменту її появлення пройшло зовсім небагато часу, проте форма, конструкція та принцип роботи лампочки змінилися докорінно. Сьогодні на ринку представлені джерела світла різного призначення та функціональних можливостей. Які існують види лампочок, та як розібратися в їх технічних характеристиках розповість наша стаття.

Увімкнені лампочки

Види лампочок

Найбільш поширеними сьогодні типами лампочок є: світлодіодні, люмінесцентні, галогенні та розжарювання.

Світлодіодні, які ще називають LED лампами являються найсучаснішими та самими енергоефективними. Такі джерела світла використовуються з метою забезпечення якісного освітлення в приміщеннях промислового та побутового призначення, а також для освітлення вулиці. Треба зазначити, що для виготовлення світлодіодних джерел освітлення не використовуються шкідливі речовини, а тому вони є безпечними для здоров’я людини. 

Конструктивно LED лампи складаються з колби різної форми, цоколю, світлодіодної плати, розсіювача світла та драйвера, що забезпечує безперебійну роботу. 

Світлодіоди, які виготовлені з напівпровідникового матеріалу, під час роботи виділяють небагато тепла, а тому майже не гріються, що позитивно впливає на ефективність та безпечність застосування LED джерел. 

Основною перевагою світлодіодних ламп являється значний строк служби, що досягає 50 000 годин роботи, на який не впливає кількість вмикань та вимикань, а також можливі перепади напруги в електричній мережі. Крім того, світлодіодні джерела споживають майже в дев’ять разів менше електроенергії, ніж лампочки розжарювання, що робить їх напрочуд енергоефективними.

Світлодіодні лампочки

Люмінесцентні лампи використовуються для внутрішнього та зовнішнього застосування. За формою бувають U-подібні, компактні або лінійні. 

Конструктивно люмінесцентні лампи складаються зі скляної колби, покритої всередині шаром люмінофору, в якій знаходяться електроди. При підключенні до електромережі, усередині лампи утворюється електромагнітне поле, яке під дією присутніх парів ртуті, викликає світіння люмінофору.

Перевагами люмінесцентних ламп є економічність та відсутність нагріву під час роботи. Також вони забезпечують чудову світловіддачу та недорого коштують. 

До недоліків люмінесцентних ламп можна віднести: мерехтіння в процесі роботи, наявність габаритного пускорегулюючого пристрою та наявність ртуті, що вимагає спеціальної їх утилізації. 

Лампочки розжарювання складаються з вакуумованої скляної колби та металевого цоколя. Всередині колби розташовуються нитка розжарювання та електроди. Принцип роботи полягає у нагріві та світінні вольфрамової нитки, крізь яку проходить електричний струм. 

Перевагами лампочок розжарювання є: якісне світло, значний діапазон потужностей та низька ціна. 

Головними недоліками ламп розжарювання є низька світлова віддача, сильне нагрівання при роботі та невеликий термін експлуатації. 

Лампа розжарювання

Галогенні лампи являються поліпшеним різновидом лампочок розжарювання. В них так само, в якості джерела світла, використовується вольфрамова нитка, що знаходиться в колбі. Відмінність полягає у наявності в колбі буферного або інертного газу, який підвищує температуру нагріву спіралі, що робить світло яскравішим. Спектр випромінювання галогенних ламп близький до білого і вони більш економічні та довговічні у порівнянні з лампочками розжарювання.      

Форми колб лампочок

Колбою називається пластикова або скляна конструкція, в якій розташовується джерело світла.  За формою колби бувають: грушоподібні, свічкоподібні, U-подібні, лінійні, капсульні, рефлекторні та з відбивачем. Маркування колб складається з літерного та цифрового значення, де буква позначає форму, а цифра – діаметр, наприклад А55. 

Лампочки з грушоподібними колбами А55 або А60 використовуються для різноманітних світильників, таких як: люстри, торшери, бра тощо. Вони можуть також застосовуватись у вуличних освітлювальних пристроях з вологозахисним корпусом.  

Лампочки зі свічкоподібними колбами С37 використовуються для інтер’єрних люстр та бра, виконаних у класичних стилях.   

Лампочки з U-подібними колбами використовуються для побутових світильників, в тому числі бактерицидних джерел.

Декоративні лампи

Лінійні лампи Т5 або Т8 використовуються для лінійних та растрових світильників і є переважно люмінесцентними. 

Лампочки з капсульною формою G використовуються для люстр та декоративного підсвічування і є переважно галогенними або світлодіодними. 

Джерела з рефлекторними колбами R39, R50, R63, R80 з дзеркальним відбивачем, що забезпечує спрямований світловий потік, використовуються для точкових світильників, спотів та даунлайтів. 

Лампи з колбами, що оснащені відбивачем MR11, MR16 використовуються для акцентованого освітлення.  

Типи цоколів лампочок

Цоколь являється конструктивним елементом лампочки, який дозволяє їй кріпитися в патроні та бути підключеною до електричної мережі. Цоколі бувають різних типів, але найпоширенішими є різьбовий або штирковий. 

Маркування цоколя також має літерне та цифрове позначення. Літера Е означає різьбовий цоколь, G – штирковий, Р – фокусуючий, R – з утопленими контактами, S – софітний, В – штифтовий. 

Цифри позначають діаметр для різьбового цоколю або відстань між штирками для штиркового. 

Будь-які джерела світла, що можуть вам знадобитися, різноманітного призначення та з різною формою колб і типом цоколя, завжди присутні в асортименті в спеціалізованих магазинах освітлювальної техніки.      

лампочка
Застосування лампочки 500 Вт

У деяких ситуаціях звичайних лампочок для освітлення певної території чи приміщення недостатньо. І тоді на допомогу приходять лампочки з потужним та яскравим потоком світла. Одними з таких є лампочки 500 Вт, про які ми детальніше розповімо у цій статті.

Лампочка

Види лампочок на 500 Вт

Лампочки 500 Вт виготовляються наступних видів:

  1. Розжарювання – з моменту винаходу конструктивно не сильно змінилися й досі є найдоступнішими та популярними джерелами світла. Модель 500 Вт виробляє світловий потік близько 8800 лм.
  2. Галогенні – за принципом дії належать до типу розжарювання, але внаслідок вмісту всередині колби газів галогенів, їх світло має більшу яскравість. Лампочка 500 Вт буде виробляти близько 9900 лм.
  3. Ртутні – джерела світла, що належать до пристроїв змішаного світла, в яких залучений баластний опір у вигляді вольфрамової нитки, ртутно-газовий пальник та шар люмінофора, нанесений на стінки колби зсередини.
  4. Натрієві –  спеціалізовані пристрої, призначені для вирощування рослин в промислових масштабах. Такі джерела світла виробляють підвищене ультрафіолетове випромінювання.
  5. Металогалогенні – такі лампочки мають високий нагрів й можуть встановлюватися тільки в спеціалізованих світильниках закритого типу. Проте вони добре переносять низьку температуру зовнішнього середовища, тому їх найчастіше встановлюють для зовнішнього освітлення.
  6. Газорозрядні – застосовуються для підсвічування як зовні, так і всередині приміщень.

Сфера використання високопотужних лампочок 500 Вт 

Яскравий світловий потік 500 Вт є необхідним у різних ситуаціях. Насамперед такі лампочки використовуються для підсвічування комерційної спрямованості, при якому промінь прожектора освітлює вітрини, інсталяції, рекламні щити та білборди. Також він застосовується у туристичній сфері, при освітленні адміністративних центрів, всередині та зовні заводів, промислових будівель, будівельних майданчиків.

Вибрати та купити різні види ламп, в тому числі потужні 500 Вт, з усією комплектацією можна в спеціалізованих магазинах.

Підсвічування вітрин за допомогою лампочки

Цоколі лампочок 500 Вт  

Потужні лампочки найчастіше оснащуються стандартними цоколями Е40 або Е27. Вони належать до різьбових типів та вкручуються в патрон. Таке рішення – найпростіше й найбільш надійне. При покупці варто звертати увагу на те, з якого матеріалу виготовлений цоколь. Для ламп 500 Вт, що володіють високою потужністю та схильні до підвищеного нагріву, кращими матеріалами для цоколя є сталь, плакована цинком або покрита гальванічним покриттям жерсть. На жаль, останнім часом у виробництві широко використовується алюміній, легкий метал з м’якою текстурою, яка часто призводить до заклинювання різьблення в патроні, порушення контакту та пожежонебезпечних ситуацій. Альтернативою нарізному цоколю є R7s, що застосовується, в основному, в різного виду прожекторах – таких, як модель HL-02 500W WHITE. Такі лампи мають циліндричну форму, на протилежних сторонах якої розташовуються контакти-виводи. Вони з легким клацанням фіксуються у світильнику. Здійснити заміну такої лампочки 500 Вт не складе труднощів.

лампа т5
Лінійні лампи Т5 — застосування та переваги

Сучасні лінійні лампи Т5 за популярністю займають друге місце у світі після лампочки розжарювання. У порівнянні з попередніми формами (Т8 і Т12), вона має істотні відмінності. У цій статті ми детальніше поговоримо про лінійні лампи Т5 та розповімо, де вони використовуються.

Підсвічування полиць лінійними лампами

Отже, в першу чергу розберімось чим лінійні лампи Т5 відрізняються від попередніх форматів. Основні відмінності:

1. Зменшені габарити. Відповідно, зросли можливості застосування.

2. Цоколь G5 замість G13.

3. Рівномірний розподіл освітлювальних елементів. Якщо раніше трубчасті лампочки мали видиме потемніння на краях, в даній моделі цей недолік усунуто.

4. Відсутність мерехтіння та гудіння, характерного для роботи люмінесцентних лампочок.

5. Збільшена світловіддача.

6. Передача кольору високого рівня.

Сама конструкція проста, складається з двох штирових цоколів та колби діаметром 15,9 мм. Внутрішні стінки матової скляної колби покриті шаром люмінофора. Внутрішнє наповнення – електроди, поміщені в середовище парів ртуті та інертного газу. Лінійні лампи Т5 підключаються до мережі через, так звані, електронні баласти (ЕПРА), які дозволяють розширити функціональність приладу – приєднувати димер, пульт дистанційного керування, таймер тощо.

Лінійні лампи Т5 для акваріума 

Люмінесцентні та світлодіодні лампочки Т5 дуже популярні серед акваріумістів. Безліч позитивних відгуків в мережі підтверджують ефективність використання таких ламп для освітлення акваріума. Колірна температура та спектральний склад дозволяють не тільки купувати досить дорогі спеціалізовані пристрої, але й виготовити їх самостійно, підібравши лінійну лампу Т5 з відповідними характеристиками. Інтенсивний світловий потік відмінно проникає вглиб води й підводні рослини виглядають в ньому ефектно. Якість передачі кольору, поліпшена світлова віддача та тривалий термін служби спрощують догляд за зовнішнім виглядом акваріума будь-якої місткості. Повноцінний світловий потік буде покращувати здоров’я рибок, фотосинтез підводної рослинності. Широкий вибір колірної температури ламп Т5 може підтримати будь-який дизайнерський проєкт.

Акваріум з підсвіткою

Переваги світлодіодних ламп Т5

Світлодіодні LED лампи Т5 являються альтернативою люмінесцентним аналогам. Вони вигідні, тому що:

  1. менше споживають електроенергії, а світловіддача у них більша;
  2. не вимагають додаткового обслуговування;
  3. не залежать від циклів вмикання/вимикання;
  4. нешкідливі для здоров’я людини та навколишнього середовища;
  5. приємні для зору, в їхньому світінні відсутнє мерехтіння;
  6. довговічні;
  7. на термін їх роботи не впливають перепади напруги в мережі.

Питання, що стосуються ламп Т5

Які недоліки люмінесцентних ламп Т5?

Найочевиднішим недоліком є необхідність утилізації. Всередині колби люмінесцентної лампи знаходяться пари ртуті, тому такі лампи не можна просто викинути в смітник. Також ефективність люмінесцентних ламп знижується в умовах низьких температур навколишнього середовища, однак всередині приміщень це не є визначальним фактором.

Чи можна замінити лампу Т8 на лампу Т5 в офісному світильнику?

Фахівці категорично не рекомендують це робити. Заміна електромагнітної пускової апаратури на електронну у світильнику, який не призначений для цього, може призвести до істотного зниження терміну служби лампи та ефекту “засліплення”.

Лінійні лампи в офісі

Наскільки лампа Т5 яскравіше лампи Т8?

Яскравість такої лампи більша мінімум у півтора-два рази. Кожна модель лампи має технічні характеристики, з якими слід ознайомитись перед її придбанням та використанням.