Різновиди лампочок

лампочка
Різновиди лампочок

Сучасне життя неможливо уявити без звичайної лампочки. Хоча з моменту її появлення пройшло зовсім небагато часу, проте форма, конструкція та принцип роботи лампочки змінилися докорінно. Сьогодні на ринку представлені джерела світла різного призначення та функціональних можливостей. Які існують види лампочок, та як розібратися в їх технічних характеристиках розповість наша стаття.

Увімкнені лампочки

Види лампочок

Найбільш поширеними сьогодні типами лампочок є: світлодіодні, люмінесцентні, галогенні та розжарювання.

Світлодіодні, які ще називають LED лампами являються найсучаснішими та самими енергоефективними. Такі джерела світла використовуються з метою забезпечення якісного освітлення в приміщеннях промислового та побутового призначення, а також для освітлення вулиці. Треба зазначити, що для виготовлення світлодіодних джерел освітлення не використовуються шкідливі речовини, а тому вони є безпечними для здоров’я людини. 

Конструктивно LED лампи складаються з колби різної форми, цоколю, світлодіодної плати, розсіювача світла та драйвера, що забезпечує безперебійну роботу. 

Світлодіоди, які виготовлені з напівпровідникового матеріалу, під час роботи виділяють небагато тепла, а тому майже не гріються, що позитивно впливає на ефективність та безпечність застосування LED джерел. 

Основною перевагою світлодіодних ламп являється значний строк служби, що досягає 50 000 годин роботи, на який не впливає кількість вмикань та вимикань, а також можливі перепади напруги в електричній мережі. Крім того, світлодіодні джерела споживають майже в дев’ять разів менше електроенергії, ніж лампочки розжарювання, що робить їх напрочуд енергоефективними.

Світлодіодні лампочки

Люмінесцентні лампи використовуються для внутрішнього та зовнішнього застосування. За формою бувають U-подібні, компактні або лінійні. 

Конструктивно люмінесцентні лампи складаються зі скляної колби, покритої всередині шаром люмінофору, в якій знаходяться електроди. При підключенні до електромережі, усередині лампи утворюється електромагнітне поле, яке під дією присутніх парів ртуті, викликає світіння люмінофору.

Перевагами люмінесцентних ламп є економічність та відсутність нагріву під час роботи. Також вони забезпечують чудову світловіддачу та недорого коштують. 

До недоліків люмінесцентних ламп можна віднести: мерехтіння в процесі роботи, наявність габаритного пускорегулюючого пристрою та наявність ртуті, що вимагає спеціальної їх утилізації. 

Лампочки розжарювання складаються з вакуумованої скляної колби та металевого цоколя. Всередині колби розташовуються нитка розжарювання та електроди. Принцип роботи полягає у нагріві та світінні вольфрамової нитки, крізь яку проходить електричний струм. 

Перевагами лампочок розжарювання є: якісне світло, значний діапазон потужностей та низька ціна. 

Головними недоліками ламп розжарювання є низька світлова віддача, сильне нагрівання при роботі та невеликий термін експлуатації. 

Лампа розжарювання

Галогенні лампи являються поліпшеним різновидом лампочок розжарювання. В них так само, в якості джерела світла, використовується вольфрамова нитка, що знаходиться в колбі. Відмінність полягає у наявності в колбі буферного або інертного газу, який підвищує температуру нагріву спіралі, що робить світло яскравішим. Спектр випромінювання галогенних ламп близький до білого і вони більш економічні та довговічні у порівнянні з лампочками розжарювання.      

Форми колб лампочок

Колбою називається пластикова або скляна конструкція, в якій розташовується джерело світла.  За формою колби бувають: грушоподібні, свічкоподібні, U-подібні, лінійні, капсульні, рефлекторні та з відбивачем. Маркування колб складається з літерного та цифрового значення, де буква позначає форму, а цифра – діаметр, наприклад А55. 

Лампочки з грушоподібними колбами А55 або А60 використовуються для різноманітних світильників, таких як: люстри, торшери, бра тощо. Вони можуть також застосовуватись у вуличних освітлювальних пристроях з вологозахисним корпусом.  

Лампочки зі свічкоподібними колбами С37 використовуються для інтер’єрних люстр та бра, виконаних у класичних стилях.   

Лампочки з U-подібними колбами використовуються для побутових світильників, в тому числі бактерицидних джерел.

Декоративні лампи

Лінійні лампи Т5 або Т8 використовуються для лінійних та растрових світильників і є переважно люмінесцентними. 

Лампочки з капсульною формою G використовуються для люстр та декоративного підсвічування і є переважно галогенними або світлодіодними. 

Джерела з рефлекторними колбами R39, R50, R63, R80 з дзеркальним відбивачем, що забезпечує спрямований світловий потік, використовуються для точкових світильників, спотів та даунлайтів. 

Лампи з колбами, що оснащені відбивачем MR11, MR16 використовуються для акцентованого освітлення.  

Типи цоколів лампочок

Цоколь являється конструктивним елементом лампочки, який дозволяє їй кріпитися в патроні та бути підключеною до електричної мережі. Цоколі бувають різних типів, але найпоширенішими є різьбовий або штирковий. 

Маркування цоколя також має літерне та цифрове позначення. Літера Е означає різьбовий цоколь, G – штирковий, Р – фокусуючий, R – з утопленими контактами, S – софітний, В – штифтовий. 

Цифри позначають діаметр для різьбового цоколю або відстань між штирками для штиркового. 

Будь-які джерела світла, що можуть вам знадобитися, різноманітного призначення та з різною формою колб і типом цоколя, завжди присутні в асортименті в спеціалізованих магазинах освітлювальної техніки.      

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *