Призначення та принцип роботи датчиків руху
Навколишній світ стрімко наповнився різноманітною електронікою. Кожен наш крок фіксується багатьма датчиками та відеокамерами. Споживачів електричної енергії стає дедалі більше і більше. В сучасному житті нагальною проблемою стає раціональне поєднання створення комфорту існування та забезпечення економії електрики. Одним з пристроїв, що частково вирішує це питання, є датчик руху. Такий прилад здатний контролювати певну територію і, за появи в ній людини або рухомого об’єкта, активувати вмикання світла. Про наявні сьогодні види датчиків руху та їх принцип роботи розповість наша стаття.
Призначення датчиків руху
Датчики руху використовуються для автоматичного включення освітлення, якщо в зоні їх контролю з’являється людина або автомобіль.
Такі пристрої застосовують в місцях, де наявність освітлення потрібна лише незначний обмежений час. Це можуть бути як закриті приміщення, так і відкрита територія.
Використання датчиків руху дозволяє створювати зручні умови в місцях короткотривалого перебування людини, таких як: комора, коридор, сходова клітка або присадибна ділянка.
Застосування освітлювальних пристроїв з датчиками руху або підключеними до них, дозволяє окрім комфорту отримувати значну економію електроенергії. Датчики руху також можуть використовуватись для виконання охоронних функцій.
Принцип роботи датчиків руху
Принцип роботи датчика руху полягає у фіксації в зоні його контролю появи рухомого об’єкта та передачі сигналу на вмикання освітлювального пристрою для освітлення підпорядкованої ділянки. Після спливання заданого часу, світло автоматично вимикається. Таким чином, застосування датчиків руху звільняє людину від необхідності включати/виключати освітлення вручну.
Залежно від моделі, датчики можуть реагувати на різні типи випромінювань, що носять звуковий або хвильовий характер, або на температурні перепади.
Датчики руху можуть контролювати як конкретну площу, так і визначений об’єм. В них закладена можливість налаштовувати параметри часу та інтенсивності спрацювання.
Якщо необхідно контролювати значну територію, більшу за можливості одного, навіть найпотужнішого пристрою, застосовують систему з декількох датчиків руху. В такій системі кожен датчик відповідає за контроль окремої частини території, а задля забезпечення максимальної ефективності, зони контролю в сусідніх областях мають частково перетинатися.
В сучасних датчиках руху можна налаштовувати параметри тривалості роботи, рівня освітлення та роботи в темний період доби. Час освітлення може встановлюватись від декількох секунд до п’ятнадцяти хвилин. Відстань робочої зони складає від 10 до 20 метрів, а кут охоплення – від 90 до 360 градусів.
Види датчиків руху
Серед наявних сьогодні в продажу датчиків руху можна виокремити чотири основних види: інфрачервоні, ультразвукові, мікрохвильові та комбіновані.
Інфрачервоні датчики руху обладнані пристроями, що реагують на тепло, яке випромінює людина або автомобіль. Тепло фіксується сенсором датчика, який перетворює сигнал в цифровий та дає команду реле на вмикання або вимикання світильника.
Ультразвукові датчики руху спрацьовують завдяки скануванню простору звуковими хвилями. Такі датчики комплектуються генеруючим пристроєм, що реагує на хвилі відповідної частоти. Поява рухомого об’єкта в зоні контролю датчика призводить до відбиття від нього звукових хвиль та зміни їх частоти, що призводить до спрацювання датчика.
Мікрохвильові датчики руху випромінюють електромагнітні хвилі, які зустрічаючись з рухомим об’єктом в зоні його контролю, відбиваються та фіксуються сенсорним елементом. Від нього сигнал потрапляє до мікропроцесора, який вимикає освітлення.
Комбіновані датчики руху використовують в своїй роботі одночасно декілька принципів, згаданих вище. Такі датчики забезпечують надійніше та ефективніше застосування.