Інтелектуальні системи освітлення на виробництві
Сучасні технології відкривають нові можливості в освітленні промислових об’єктів. Електричне керування світлодіодами і, отже, можливість підключення до мережі робить традиційне освітлення «інтелектуальним».
Ефективність інтелектуальних систем освітлення
Інтелектуальне освітлення засновано на інтелектуальній взаємодії джерел світла, датчиків руху, датчиків освітленості тощо, яке завдяки управлінню стає своєрідною технологічною системою. Ці системи працюють з низьким енергоспоживанням, оскільки освітлення можна адаптувати до складних і змінних ситуацій у міру потреби. Залежно від денного світла, можна вмикати та регулювати штучне світло, щоб забезпечити достатнє освітлення. Якщо споживачів немає, світло можна автоматично зменшити або повністю вимкнути. Освітлення із сенсорним керуванням дозволяє знизити споживання енергії без шкоди для безпеки та функціональності. У виробничих приміщеннях датчики присутності можуть реагувати на переміщення техніки, співробітників, а також використовувати датчики для вимірювання падаючого денного світла, щоб система освітлення регулювала штучну освітленість відповідно до раніше визначених значень. Якщо денного світла достатньо, штучне освітлення не вмикається. Якщо працівник залишає робоче місце, датчик присутності фіксує це, і світло вимикається. В результаті цей тип сенсорної системи особливо підходить для місць із невеликим рухом транспорту. За рахунок комбінованого використання датчиків денного світла та датчиків руху можна досягти вищого, вище за середній потенціал економії, в діапазоні від 13 до 73,2 відсотка. Хороше світло крім економічного ефекту, підвищення продуктивності, також є профілактичним заходом для запобігання нещасним випадкам на виробництві. Можливість об’єднання в мережу дозволяє інтегрувати інтелектуальні системи освітлення в існуючу систему управління промисловим об’єктом, яка таким чином контролюється централізовано.
Потенціал інтелектуальних систем освітлення
Інтелектуальні системи освітлення мають величезний потенціал у логістиці і, зокрема, на виробництві. При складанні, контролю якості та на складі комплектування замовлень для візуальної роботи потрібен високий рівень освітленості, який у багатьох випадках повинен бути набагато вищим за мінімальні значення, встановлені нормативними значеннями. Часто нормований мінімальний рівень освітлення достатній лише для чистих проїздів і транспортних маршрутів, визначених технічними правилами для робочих місць. Інтелектуальні системи освітлення дозволяють налаштовувати окремі зони та профілі освітлення, які також можна легко адаптувати у разі зміни планування без заміни компонентів. Постійне освітлення великих виробничих і складських площ супроводжується високими витратами на електроенергію. Для цього потрібна певна кількість світла в потрібному місці та часі. Загалом потенціал економії інтелектуальних систем освітлення, які працюють лише з датчиками денного світла, пов’язаний із місцевими умовами та становить від 20 до 92 відсотків порівняно з традиційними системами. Істотними факторами, що впливають, є розмір і орієнтація вікон, а також кількість сонячних годин. Розрахунок освітленості приміщення проводиться за спеціальними алгоритмами.
Додаткові можливості інтелектуальних систем освітлення
Додатковий економічний ефект, наприклад на складі комплектації замовлень, можна отримати за допомогою датчиків присутності. Вони виявляють мінімальні рухи в межах заданого кута огляду та повідомляють про це систему керування освітленням. Як тільки рух більше не уловлюється, світло знову вимикається після закінчення попередньо встановленого часу. Залежно від типу використання проходів може бути досягнуто економії від 3 до 50 відсотків або, у разі нерегулярного використання, від 17 до 86 відсотків. Проходи можуть бути обладнані датчиками денного світла.
Ще одна перевага об’єднання в мережу окремих компонентів у систему освітлення – це централізований моніторинг компонентів у режимі реального часу. Це дозволяє реєструвати зниження потужності світлодіода з часом через забруднення або старіння, що, у свою чергу, дозволяє точніше визначати інтервали обслуговування на основі власного досвіду експлуатації та мінімізувати позапланове обслуговування, непередбачені витрати і, отже, збої та простої. Зібрані компанією дані можуть бути використані для моделей прогнозування відмов. Крім того, гарантується дотримання норм безпеки та експлуатаційних вимог щодо освітленості. Через різні, частково нові продукти від виробників, кінцевому споживачеві стає все важче підтримувати свої власні системи і замінювати їх без особливих зусиль у разі несправності. Таким чином, не тільки важливо, щоб компоненти системи освітлення можна було швидко та легко замінити. За допомогою маркування на відповідному виробі можна перевірити, чи гарантується сумісність з іншою системою, і чи не потрібна зміна загальної конфігурації та перепрограмування всієї системи через компонент що замінюється.